Награде у Загребу
На управо завршеним 50. Данима Сатире Фадила Хаџића у Загребу, наша представа Трилогија Лехман коју је по тексту Стефана Масинија и Бена Пауера режирао Игор Павловић, освојила је Посебну награду за специјално постигнуће, коју је стручни жири доделио глумачком ансамблу за колективну игру и Награду за најбољу представу у целини од младог жирија. Стручни жири у саставу Ана Томовић (редитељка), Зинка Кисељак (драматуршкиња) и Енес Вејзовић (глумац), овако је образложио своју награду Трилогији Лехман: „У представи која се бави темом успона и пада једне обитељи приказана је есенција капитализма и банкарства у Америци. Само три сјајна и вјешта глумца држе савршени ритам кроз прецизну суигру, те у симбиози с једноставним, а ефектним сценографским рјешењем, стварају густу мрежу ликова и догађаја пред нашим очима, држећи нас два сата увучене у ову драматичну епску причу.“
50. Дани сатире Фадила Хаџића потврдили су чињеницу да сатира мора да буде мисаони изазов, поготово у свету у којем данас живимо. Дакле емоционална и интелектуална будност је императив у сатири данашњег времена, а по речима селекторке Ведране Клепице, није све што је сатирично нужно и духовито, па је публику припремила на фестивал који је више усмеравао на размишљање о границама него на необавезно смејање. Права сатира некада није по укусу публике нити је удобна, она је огледало наше стварности, а и сами знамо како се у њој често осећамо. Зато је сатира и на овом фестивалу третирана као задња линија одбране, она нам је показала како да живимо најбоље што умемо.
Након уручења награда, управник Народног позоришта Суботица, Милош Николић упутио је честитке награђенима и додао: „Учешће нашег позоришта и награде које смо освојили на овом престижном догађају представљају још једну потврду уметничког угледа куће и успеха њеног ансамбла, који је и овога пута достојно представио Суботицу и Србију пред регионалном публиком и стручном јавношћу.“
Ово је за нас у Народном позоришту најлепши завршетак успешне сезоне у којој се захваљујемо и поздрављамо са публиком и најваљујемо поновни сусрет у септембру.